- JAK NA DŁONI -
Dziedzictwo architektury ziemi dębickiej w miniaturze
akcja modelarsko – rekonstrukcyjna i wystawa prac 26 września 2024 r.
Powiat dębicki obfituje w zabytkową architekturę, rozrzuconą na rozległym obszarze dorzecza Wisłoki. Mała i duża architektura sakralna, podworska, willowa, industrialna ale i zanikająca w krajobrazie architektura drewniana stanowią znaczący element krajobrazu kulturowego, część dziedzictwa, które – aby przetrwało - musi być dostrzegane w swojej wyjątkowości i pięknie oraz doświadczane. Ważny udział w zachowaniu tego dziedzictwa ma
– już teraz -obecne pokolenie młodzieży. Zapał ludzi młodych do tworzenia, kreatywność,chęć przeżycia realnej przygody z historią, tworzą doskonałą okazję, aby odnaleźć najciekawsze zabytki ukryte w krajobrazie naszych miast i wiosek, pośród pól, wzgórz i leśnych zagajników, a następnie wykonać ich miniatury, zrekonstruować z klocków czy kartonu. W ten sposób „JAK NA DŁONI” zauważymy, że troska o dziedzictwo kulturowe zaczyna się od jego dostrzegania.
GŁÓWNE ZAŁOŻENIE AKCJI
„ JAK NA DŁONI – Dziedzictwo architektury ziemi dębickiej w miniaturze. akcja modelarsko-rekonstrukcyjna to działanie projektowane pod adresem mieszkańców powiatu dębickiego, w tym zwłaszcza dzieci, młodzieży oraz rodzin i znakomita propozycja
na twórczą przygodę podczas wakacji. Realizacja przewiduje wykonanie miniatury dowolnego obiektu lokalnego dziedzictwa kulturowego - charakterystycznego dla regionu (powiatu) zabytku architektury lub krajobrazu, z wykorzystaniem dowolnego materiału, począwszy od
systemów klocków (formatu: lego, cobi i podobnych), kartonu, elementów modeli z tworzyw sztucznych dostępnych w sprzedaży, detali zaprojektowanych i wykonanych na drukarkach 3D, poprzez materiały pochodzenia naturalnego, skończywszy na materiałach
plastycznych lub pochodzących z recyklingu: tektura, styropian. Akcja modelarska będzie mieć formę konkursu zakończonego wystawą prac w miesiącu wrześniu, a w fazie poprojektowej wydaniem katalogu.
CELE I SPODZIEWANE REZULTATY
Celem akcji jest rozwijanie wśród mieszkańców regionu zainteresowania lokalnym dziedzictwem architektury, poznawanie historii i rozpoznawanie zabytkowych obiektów, elementów krajobrazu kulturowego, promowanie twórczego i rodzinnego spędzania czasu,
promowanie wśród młodzieży zainteresowań i zdrowych form aktywności. W wyniku akcji powstanie zbiór prac wykonanych na konkurs, które zostaną zaprezentowane na wystawie i ocenione wg. kategorii konkursowych i nagrodzone. Najciekawsze prace według woli twórców trafią do zbiorów muzeum i zaprezentowane w katalogu pokonkursowym.
FORMY PRAC i KRYTERIA KONKURSOWE
Akcja modelarska „JAK NA DŁONI - Dziedzictwo architektury ziemi debickiej w miniaturze” przewiduje prace indywidualne, zespołowe i rodzinne o charakterze twórczym. Zadaniem uczestników będzie wykonanie miniatury - modelu, makiety – prezentującej wybrany obiekt zabytkowy z terenu powiatu dębickiego.
Kategorie prac przestrzennych:
1) Budowle z klocków (dowolne systemy klocków, np. lego),
2) Miniatura zaprojektowana i wykonana z kartonu,
3) Diorama – zabytek w krajobrazie (można wykorzystać materiały pochodzenia naturalnego,
z wyjątkiem środków spożywczych)
4) Zabytek z recyklingu – modele wykonane z surowców wtórnego wykorzystania.
Kryteria oceny prac będą przewidywać także kategorie twórców:
a) prace rodzinne,
b)prace juniorów (dzieci do lat 12),
c) prace wykonane przez młodzież (13 – 18 lat)
d) dorośli.
Dokładne kryteria oceny prac znajdą się na stronie internetowej i Facebooku Muzeum Regionalnego w Dębicy do końca lipca.
ZAŁOŻENIA ORGANIZACYJNE i WARUNKI UCZESTNICTWA:
Prosimy, aby Karty zgłoszenia przesyłać do Muzeum Regionalnego w Dębicy, ul. Ratuszowa 4, bądź drogą elektroniczną przesłać skan zgłoszenia na adres:
Poprzez Kartę zgłoszenia będziemy informować uczestników o bieżących sprawach organizacyjnych. Informacje będą się też ukazywać na stronie www.muzeumwdebicy.pl Prosimy, aby śledzić informacje.
Prace należy dostarczyć do dnia 24 września do Muzeum Regionalnego w Dębicy, ul. Ratuszowa 4, lub do siedziby Stowarzyszenia im E.Bojanowskiego „Dobroć” – Placówki Wsparcia Dziennego „Promyki Nadziei” (Dom Macierzysty Zgromadzenia S. Służebniczek w Dębicy ul. Krakowska 15).
Prace należy składać z metryczką pracy zawierającą:
a) Informację o obiekcie - nazwę rekonstruowanego budynku, miejsce jego lokalizacji, z jakiego okresu zabytek pochodzi;
b) Kategorię przestrzenną pracy,
c) Imię i nazwisko wykonawcy/ów – kategorię wiekową.
Otwarcie wystawy i wyróżnienie najlepszych prac - 26 września br. O dokładnym terminie, godzinie i miejscu wystawy poinformujemy zgłaszających za pośrednictwem kontaktu zawartego w karcie zgłoszenia do 15 września br. Wydarzenie będzie udokumentowane przez lokalne media.
W lipcu Muzeum Regionalne udostępni także przez media społecznościowe krótki instruktaż modelarski, przygotowany we współudziale z instruktorami Klubu Historyczno-Modelarskiego „Ogniwko”. W filmie instruktorzy modelarze przedstawią różne techniki wykonywania makiet, detali z użyciem materiałów pochodzenia naturalnego, malowania modeli.
Serdecznie zapraszamy młodzież szkolną i rodziny do uczestnictwa w Akcji modelarskiej „JAK NA DŁONI”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024.
Link do pobrania programu konkursu
Link do pobrania karty zgłoszeń