Zimowe warsztaty muzealne od 14 stycznia - 7 lutego 2014 roku

Zaproszenie na warsztaty w dębickim muzeum

            Zajęcia zapewniają bliski, żywy kontakt z eksponatami muzealnymi i w ciekawy i kreatywny sposób wprowadzają uczestników w świat trudnych pojęć z najróżniejszych dziedzin humanistyki, w nawiązaniu do współczesnego języka sztuki. Prowadzone zajęcia wpisują się  treści programowe z przedmiotów takich jak : historia, wiedza o sztuce, muzyka, język polski i plastyka.   Warsztaty umożliwiają wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, prowokując uczestników do zajęcia aktywnej postawy wobec proponowanych treści. Realizacja proponowanych zadań stwarza ponadto możliwość samodzielnego poszukiwania wiedzy,  własnej interpretacji i auto-ekspresji, pobudza wyobraźnię twórczą oraz uczy kontaktu z rówieśnikami.

 

Proponowane tematy:

1.  MODA  NA  PRZESTRZENI  WIEKÓW 

W trakcie warsztatów uczestnicy mają okazję przeanalizować stroje od czasów prehistorii po czasy obecne, dowiedzieć się jakie funkcje pełniła odzież czy też z jakich materiałów ją wykonywano. Dodatkowo poznają historię igły i maszyny do szycia.

Część praktyczna zajęć obejmuje stworzenie własnego stroju inspirowanego "grafiką z muzealnej szafy" z biodegradowalnych materiałów oraz uszycie bucika metodą zbliżoną do średniowiecznej.

CENA WARSZTATU: 4 ZŁ  

2. KOLORY  W  MILITARII

Celem warsztatów jest zapoznanie ich uczestników ze znaczeniem koloru w kulturze i w dziedzinie wojskowości. Poznanie symboliki barw i zasad ich kodowania umożliwia  uczestnikom wykonanie abstrakcyjnych portretów z zastosowaniem metody szrafowania, czyli zastępowania koloru  umownym graficznym symbolem.

Część praktyczna obejmuje ponadto wykonanie maskowania taktycznego twarzy w celu pozbawienia jej cech 3-wymiarowych, przy użyciu  specjalnych farb maskujących.

CENA WARSZTATU: 4 ZŁ  

3.  DETEKTYW  MUZEALNY

Celem warsztatów jest wspomaganie umiejętności samodzielnego zdobywania i analizowania wiedzy przy wykorzystaniu zgromadzonych zbiorów muzealnych.

 Uczestnicy zajęć wykonują serię ściśle określonych zadań polegających  m.in. na odnalezieniu na ekspozycji wybranego artefaktu, jego opisie, rysunku, wytłumaczenia użycia, itp.  Zajęcia te  w sposób nietuzinkowy pobudzają uczestników do podświadomego uczenia się, ćwicząc jednocześnie ich pamięć wzrokową i słuchową.

Najlepszy detektyw ma szansę zdobycia nagrody rzeczowej  i tytułu   "Detektywa Muzeum Regionalnego w Dębicy" !

CENA WARSZTATU : 2 ZŁ  
  • Prosimy o potwierdzenie udziału w  warsztatach z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.
  • Czas jednego warsztatu waha się w granicach 1,5 - 2 godz. (w zależności od tematu i grupy wiekowej uczestników) a jego cena od stopnia wykorzystania koniecznych materiałów plastycznych.
  • Warsztaty muzealne w Muzeum Regionalnym w Dębicy prowadzi pani Barbara Ciura.

 Kontakt : tel. 014 683-74-28, Lokalizacja :  ul.Ratuszowa 4,   39-200 Dębica e-mail : sekretariat@muzeumwdebicy.pl Godziny otwarcia w tygodniu :  poniedziałek - NIECZYNNE,       wtorek-piątek  : 8:00 - 15:30