Zimowe warsztaty muzealne

Artystyczne Warsztaty Muzealne na feriach zimowych 2013 roku  to propozycja skierowana do dzieci i młodzieży z Dębicy i okolic oraz  szkolnych zimowisk,  którzy chcą ciekawie spędzić czas poznając zagadnienia związane z historią miasta i regionu.

Celem warsztatów jest samodzielne i twórcze odkrywanie elementów malarstwa jaskiniowego,  własnoręczne stworzenie  ubioru, malunku naskalnego  czy też zakodowanego autoportretu. Dla miłośników militariów polecamy warsztaty militarne, na których młodzi odbiorcy mają możliwość "wytropienia"  przedmiotów codziennego użytku  należących do żołnierzy stacjonujących  w  istniejącym  przez ponad 160 lat  dębickim garnizonie.   Proponowane tematy zajęć plastycznych:

I. PRASZTUKA  Choć na ziemiach polskich nie zostały  odnalezione  przykłady figuralnego malarstwa jaskiniowego to warsztaty malarstwa jaskiniowego organizowane w Muzeum Regionalnym w Dębicy stwarzają okazję do przyglądnięcia się motywom i warsztatowi pracy człowieka prehistorycznego, który wykonywał takie malowidła na terenach Francji czy Hiszpanii. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób malowali praprzodkowie, z czego powstawały barwniki, jak podpisywał się ówczesny człowiek i dlaczego na ścianach jaskiń z malowidłami znajdują się ślady dzid i oszczepów. Każdy  będzie miał możliwość wykonania na specjalnie przygotowanej ścianie wizerunek wylosowanego zwierzęcia z repertuaru tych, jakie uwieczniali ludzie pierwotni. ( promocyjna cena warsztatu - 5 zł od osoby)

II. ŚREDNIOWIECZNA PRACOWNIA MODY Celem warsztatów  jest  analiza stroju począwszy od ludzi z czasów prehistorii po czasy średniowieczne.  Uczestnicy dowiadują  się, jakie funkcje pełniła odzież oraz jak najnowsze odkrycia zmieniają poglądy na wykorzystywane w najdawniejszych czasach materiały. Dodatkowo znajdą odpowiedzi na inne pytania :  ile lat ma igła i z czego była pierwotnie wytwarzana,  jak stare są buty oraz z jakich zaskakujących materiałów je wykonywano, kiedy na ziemiach polskich zaczęto wytwarzać płótno? Zadaniem  aktywującym dzieci jest kreacja własnych strojów inspirowanych modą już od czasów prehistorycznych z użyciem naturalnych materiałów i ograniczonych środków technicznych. W muzeum można  ponadto oglądnąć rekonstrukcję pierwotnego, pionowego krosna tkackiego. (promocyjna cena warsztatu 5 zł od osoby)

III. WARSZTATY MILITARNE   I   PORTRETY KODOWANE  Kolor zarówno w kulturze jak i w dziedzinie wojskowości odgrywa bardzo ważną rolę - głównie za sprawą niesionych ze sobą znaczeń symbolicznych. To w nim zakodowane są ideały i charakter każdej formacji wojskowej. Na podstawie analizy barw pułkowych uczestnicy warsztatów poznają znaczenie poszczególnych kolorów w wojsku  i w różnych kulturach. Obecność na sali wojskowej prowokuje też do przyjrzenia się najdawniejszej, heraldycznej symbolice tynktur. Uczestnicy po zapoznaniu się z zasadami kodowania barw wykonują swoje abstrakcyjne portrety  z uwzględnieniem zasad szrafowania czyli zastępowania koloru graficznym symbolem. Na warsztatach poszerzonych o temat kamuflażu uczestnicy dowiadują się  również o tym jak artyści malarze zatrudnieni dla wojska próbowali zmylić oko i przyrządy pomiarowe przeciwnika, jaką formę miały pierwsze kamuflaże i na czym wzorowali się ich twórcy oraz jaki wpływ mają kolory na jednostkę. ( promocyjna cena warsztatu  5 zł od osoby)    

Czas jednego warsztatu ok.: 1,5  do 2,5h (w zależności od tematu i grupy uczestników)

Zajęcia odbywać się będą od   28 stycznia do 15 lutego 2013 roku  w   godz.: 8.00- 14.00

Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach  z co najmniej  dwudniowym wyprzedzeniem.

Cena warsztatów to koszt pokrycia części materiałów plastycznych. Zróżnicowana jest w zależności od    stopnia ich wykorzystania.

Zajęcia prowadzi  pani Barbara Ciura.

  Muzeum Regionalne w Dębicy 39-200 Dębica ul. Ratuszowa 4 tel/fax 014 683 74 28 www.muzeumwdebicy.pl e-mail : sekretariat@muzeumwdebicy.pl