Warsztaty muzealne - przedmiot zwyczajny - niezwyczajny

11.07.2008

Wraz z obecnością wystawy dotyczącej twórczości teatralnej Tadeusza Kantora w Muzeum Regionalnym w Dębicy, pojawiła się niepowtarzalna okazja do zainicjowania wakacyjnych warsztatów plastycznych dla dzieci.

1

W bezpośrednim otoczeniu obiektów Tadeusza Kantora, które najpełniej pozwalają wczuć się w atmosferę kreowaną przez wielkiego twórcę, uczestnicy warsztatów próbowali swoich sił w projektowaniu własnych scenografii. Tematem warsztatów był przedmiot - wiadomo, że Tadeusz Kantor anektował go w sposób specyficzny.

Pojawił się tym samym pretekst do przybliżenia pojęć takich jak przedmiot gotowy (ready mades), sposobów, w jaki wykorzystywali go inni artyści awangardy, powodów takiego zjawiska i swoistości strategii Kantora realizującej się w idei realności najniższej rangi. Po zapoznaniu się z mechanizmami, jakie wykorzystywał artysta w konstruowaniu swoich spektakli, oglądnięciu materiału filmowego i zabawie quizowej, uczestnicy otrzymali "przepis na przedmiot gotowy według Tadeusza Kantora" i przystąpili do realizacji swoich projektów. Kilka z nich prezentujemy poniżej.

Warsztaty tego typu stwarzają okazję, by sztuka nowoczesna i współczesna przestała rozmijać się ze swoim odbiorcą, stając się czytelna. Dzieci i młodzież jako odbiorcy jeszcze pozbawieni stereotypowego myślenia bez oporu przyswajają sobie nowe sposoby spojrzenia na sztukę i różne modele jej odbioru poprzez własna ekspresję plastyczną.

11.07.2008 r. w warsztatach udział wzięło około 40 osób, uczestników kolonii z Pustkowa.