Share →

Do 30 sierpnia Muzeum Regionalne prezentuje dzięki współpracy Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie, wystawę: „Teatr Tadeusza Kantora- obiekty” oraz „Mój Tadeusz Kantor- fotografie Jacka Marii Stokłosy”. Na wystawie oglądać można elementy przestrzeni scenicznej, manekiny, obiekty artystyczne, fotografie, dodatkowo prezentowane są filmy dokumentalne i pokazy slajdów. Wszystko to zostanie przystępnie przybliżone młodemu odbiorcy podczas wakacyjnych Warsztatów Muzealnych.

Artystyczne Warsztaty Muzealne to propozycja skierowana do dzieci i młodzieży z Dębicy i okolic, także koloni i półkolonii, którzy chcą twórczo spędzić czas poznając jednocześnie twórczość jednego z największych polskich artystów XX wieku. Celem warsztatów jest samodzielne i twórcze odkrywanie elementów sztuki Tadeusza Kantora, jego inspiracji plastycznych, elementów składających się na formę jego teatru oraz poznanie wątków biograficznych powracających w spektaklach. Dzięki prezentowanej wystawie istnieje niepowtarzalna okazja do bliskiego kontaktu z dziełami Kantora, wzbogacona dodatkowo fragmentami przedstawień. Celem zajęć jest wprowadzenie dziecka w świat sztuki współczesnej, pobudzanie wyobraźni i nauka samodzielnego myślenia.

Podczas warsztatów dzieci będą mogły mogą odkryć znaczenie takich pojęć jak: awangarda, ambalaż, asamblaż, kolaż, ready mades, poznają związki Tadeusza Kantora z Ziemią Dębicką, jednocześnie mając okazję do własnej ekspresji plastycznej.

Proponowane tematy towarzyszących zajęć plastycznych poniżej. Zajęcia odbywają się w godz.: 10.00- 13-00

1. Foto kolaż. Budujemy własną sztukę (w każdy wtorek lipca: 08, 15, 22, 29)

Uczestnicy poznają zasady funkcjonowania teatru Cricot 2, rewolucyjne podeście do przestrzeni, czasu, i miejsca akcji, gry aktorskiej oraz wpływ sztuki XX wieku na podejmowane eksperymenty. Na bazie uzyskanych informacji uczestnicy zbudują kompozycję plastyczną na podobnych zasadach.

2. Sztuka w opakowaniu (w każdą środę lipca: 09, 16, 23, 30)

Warsztaty przybliżają pojecie asamblażu, kontekst artystyczny tego zjawiska i wykorzystywanie go przez Tadeusza Kantora zarówno w doświadczeniach teatralnych jak i twórczości plastycznej. Pokaz slajdów przybliży trudny termin a uczestnicy wykonają grupowo kilka prac w tej technice.

3. Manekiny w teatrze Tadeusza Kantora (w każdy czwartek lipca: 10, 17, 24, 31)

Charakterystyczne dla „stylu teatralnego Kantora” była obecność manekinów oraz marionetkowy styl gry aktorów. Podczas warsztatów uczestnicy poprzez zabawę spróbują wczuć się w ten sposób komunikacji.

4. Zwykły- Niezwykły przedmiot (w każdy piątek lipca: 11, 18, 25)

Przestrzeń sceniczną w teatrze Kantora budują przedmioty najzwyklejsze, zużyte, biedne, pospolite. Zajęcia maja za zadanie pokazać moment pojawienia się przedmiotu gotowego w sztuce, powody takiego zjawiska i różne postawy artystów- w tym Tadeusza Kantora. Uczestnicy zaprojektują następnie własną scenografię manipulując przedmiotami codziennego użytku.

Czas jednego warsztatu ok.: 2.5h (w zależności od tematu i grupy uczestników).
Zajęcia odbywają się od 08.07.2008 – 31.07.2008 w godz:10.00- 13.00.
Prosimy o potwierdzenie udziału w warsztatach co najmniej z dwudniowym wyprzedzeniem.
Cena warsztatów: 2 zł od jednego uczestnika (koszt pokrycia części materiałów plastycznych).
Zajęcia prowadzi artysta plastyk Anna Pasek.