Share →

Od 20 listopada w Muzeum Regionalnym w Dębicy zaczęło funkcjonować Stare Kino. Otwarciu towarzyszyła projekcja filmu: „Dębica 1975 – oblicze miasta i regionu”, będącego częścią starej kroniki pokazującej ówczesny obraz dawnego województwa tarnowskiego. Czarno-biały dokument z autentycznym komentarzem o znamionach charakterystycznej propagandy, znakomicie oddaje atmosferę tamtych czasów, pokazując najważniejsze osiągnięcia i miejsca w mieście. Film został zmontowany przez Józefa Świętonia.

Muzeum jest również w posiadaniu innych filmów pochodzących z lat 70. XX wieku, nakręconych przez dębickich filmowców-amatorów na zlecenie ówczesnych władz politycznych. Od zniszczenia uratowane zostały przez działaczy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej i przekazane w 2008 roku do Muzeum Regionalnego w Dębicy.

Stare Kino posiada autentyczne wyposażenie pochodzące z dawnego kina w Zakładowym Domu Kultury w Pustkowie Osiedlu. Zainteresowanie budzi zwłaszcza stary projektor z początku lat 60. XX wieku.

W zamyśle Muzeum kino wykorzystywane będzie do projekcji filmów dokumentalnych, poświęconych historii miasta, regionu i kraju. Powstałe miejsce to również dobrze wyposażona multimedialnie sala, w której mogą odbywać się spotkania, prelekcje i prezentacje, co zapewne przyczyni się do poszerzenia oferty Muzeum.

W kinie zobaczyć możemy również kolekcję polskich plakatów filmowych, zarówno tych starych, projektu czołowych polskich grafików, jak współczesnych, goszczących na ekranach całkiem niedawno