4 października 2011 r.

4 października b.r. w Muzeum Regionalnym w Dębicy miała miejsce konferencja prasowa podczas której zostały zaprezentowane nowe nabytki muzeum oraz najświeższe wydawnictwo.

Dzięki pomocy ze strony władz miejskich, a szczególnie zastępcy burmistrza, pana Mariusza Trojana muzeum wzbogaciło się o unikalny egzemplarz ciężkiego samochodu pożarniczego Tatra ALS-32, który wcześniej służył dębiczanom w PSP, a ostatnio w OSP Dębica-Kędzierz. Również wspaniałym eksponatem jest zestaw wąskotorowy złożony z lokomotywki spalinowej typu WLS 50 wraz z wagonikiem. Kolejka ta służyła do przewozu gliny z kopalni na Wolicy do cegielni. Kolejka jest darem firmy „Igloobud’ sp. z o.o. za co muzeum dziękuje zarządowi firmy z panem prezesem Ludwikiem Czerneckim na czele. Obydwa eksponaty wdzięcznie zachowały się w pamięci naszego społeczeństwa.

Jednocześnie w 103 lata od ukazania się pierwszej części pozycji „”Ważniejsze dokumenty do historyi miasta Dębicy”” zebranych i opracowanych przez Józefa Wyrobka, profesora historii w tutejszym gimnazjum i w 87 lat po Jego śmierci Muzeum Regionalne w Dębicy doprowadziło do przetłumaczenia tej pozycji na język polski. W ten sposób miłośnik historii Dębicy i okolic będzie miał możliwość zapoznania się z tekstami źródłowymi dotyczącymi naszych przodków. Pierwszych dwadzieścia tekstów obejmuje okres od 1358 do 1598 roku czyli 240 lat historii naszych terenów. Teksty przetłumaczyli: w części I – Joanna Dymitrowska i Jacek Dymitrowski; w części II – Marzena Baum-Gruszowska. Zeszyt ukazał się jako numer 6 z serii: Dębickie Źródła Historyczne. Jest do nabycia w sekretariacie muzeum w cenie 12 złotych.