Share →

20 października – 31 grudnia 2011r.

20 października w Muzeum Regionalnym w Dębicy została otwarta wystawa pt. „ Historia kolei żelaznej w Dębicy”. Wystawa obrazuje losy kolei żelaznej w Dębicy na przestrzeni wielu lat.

Na licznych zdjęciach można zobaczyć jak zmieniał się dworzec kolejowy, który powstał w 1863 roku. Wystawę tworzą również narzędzia miernicze (teodolity), pochodzące z czasów austriackich jak i te współczesne. Prezentowane są lampy oświetleniowe, naftowe, karbidowe, sygnalizacyjne czy ostrzegawcze. Ukazany jest również rozwój kolei na podstawie mundurów, począwszy na kopi munduru austriackiego, oryginalnego munduru przedwojennego i tych z lat późniejszych. Duże zainteresowanie wzbudziła centrala telefoniczna oraz szafa biletowa z kartonikowymi biletami z lat 80- tych.

Wśród ciekawych zdjęć znajdują sie kopie dwóch fotografii Augusta Jadernego, który udokumentował wypadek oraz ciekawy opis wykonany przez pracownika kolei w Mielcu: „Wielka katastrofa na kolei żelaznej dwóch pociągów ciężarowych w Listopadzie 1898 pod Czarną pod Dębicą zabitych było na miejscu wypadku ze służby kolejowej czterech ludzi, kilku rannych”.

Materiały przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Anatola Kuli, Mariana Kisiela, Andrzeja Żygadło, prezesa Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Żelaznych, dębickiej Lokomotywowni, Zakładów Produkcyjno Naprawczych Taboru Maszyn i Urządzeń TABOR, M. Dybowski S.J, Tomasza Mleczka, Muzeum Regionalnego w Mielcu oraz ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy. Kuratorem wystawy Beata Ślemp – Kwoka.