„historia kolei Żelaznej w Dębicy

20 października - 31 grudnia 2011r.

20 października w Muzeum Regionalnym w Dębicy została otwarta wystawa pt. „ Historia kolei żelaznej w Dębicy”. Wystawa obrazuje losy kolei żelaznej w Dębicy na przestrzeni wielu lat.

1

Na licznych zdjęciach można zobaczyć jak zmieniał się dworzec kolejowy, który powstał w 1863 roku. Wystawę tworzą również narzędzia miernicze (teodolity), pochodzące z czasów austriackich jak i te współczesne. Prezentowane są lampy oświetleniowe, naftowe, karbidowe, sygnalizacyjne czy ostrzegawcze. Ukazany jest również rozwój kolei na podstawie mundurów, począwszy na kopi munduru austriackiego, oryginalnego munduru przedwojennego i tych z lat późniejszych. Duże zainteresowanie wzbudziła centrala telefoniczna oraz szafa biletowa z kartonikowymi biletami z lat 80- tych.

Wśród ciekawych zdjęć znajdują sie kopie dwóch fotografii Augusta Jadernego, który udokumentował wypadek oraz ciekawy opis wykonany przez pracownika kolei w Mielcu: "Wielka katastrofa na kolei żelaznej dwóch pociągów ciężarowych w Listopadzie 1898 pod Czarną pod Dębicą zabitych było na miejscu wypadku ze służby kolejowej czterech ludzi, kilku rannych".

3

Materiały przedstawione na wystawie pochodzą ze zbiorów Anatola Kuli, Mariana Kisiela, Andrzeja Żygadło, prezesa Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei Żelaznych, dębickiej Lokomotywowni, Zakładów Produkcyjno Naprawczych Taboru Maszyn i Urządzeń TABOR, M. Dybowski S.J, Tomasza Mleczka, Muzeum Regionalnego w Mielcu oraz ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Dębicy. Kuratorem wystawy Beata Ślemp – Kwoka.