Drogi do niepodległej

02.07.2010 do 19.09.2010

Dnia 2 lipca w Muzeum Regionalnym w Dębicy uroczyście otworzono wystawę "Drogi do Niepodległej" prezentującą drogę Polaków od Legionów Józefa Piłsudskiego do czasów "Solidarności" i narodzin wolnej, niepodległej Ojczyzny.

1

Obecna forma wystawy powstała w wyniku współpracy dębickiego muzeum z krakowskim Muzeum Armii Krajowej, którego pracownik, pan Robert Springwald wraz z dyrektorem Jackiem Dymitrowskim uroczyście otworzyli wystawę.

Na prezentację składają się unikatowe, nigdy dotąd nie publikowane i prezentowane zdjęcia oraz dokumenty, medale i odznaczenia wojskowe zarówno polskie, jak i zagraniczne.

Możemy zobaczyć oryginalne dokumenty z autografami Naczelnych Wodzów Polskich Sił Zbrojnych: gen. Władysława Sikorskiego, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego I gen. Władysława Andersa oraz innych wysokich polskich dowódców, jak również unikatowe zdjęcia kampanii norweskiej 1940 roku i wiele innych z lat 1940-1945.

2

Z militariów można np. zobaczyć, angielski pistolet maszynowy "STEN", niemiecki pistolet maszynowy MP-40, radziecki CKM Maksim, polską lancę ułańską oraz inne cenne eksponaty.

Spośród prezentowanych eksponatów wyróżnia się kompletny mundur pułkownika Wojska Polskiego na Zachodzie, jak również mundury oraz broń i wyposażenie polskiego żołnierza biorącego udział w walkach wrześniowych 1939 r.

Ciekawostką jest zegar z niemieckiego samolotu Messerschmitt 109-Bf zestrzelonego pod Narwikiem w Norwegii, przez obsługę polskiego działka przeciwlotniczego oraz kompletne wyposażenie członka oddziałów ZOMO.