Dawnych Dębiczan portret własny w ludzas novadpetniecibas muzejs od 13 - 09 - 2013 do 31 - 05 - 2014

13 września 2013 roku w Krajoznawczym Muzeum w Lucyniu [Łotwa] miał miejsce wernisaż wystawy "Dawnych Dębiczan Portret Własny" opracowanej przez Muzeum Regionalne w Dębicy.

Jest to wynik współpracy między obydwoma placówkami, która jest jednym z rezultatów programu "How museums, galleries, libraries and archives contribute to lifelong learning" w ramach projektu partnerskiego Leonardo da Vinci. W ubiegłym roku Muzeum z Lucynia prezentowało w Dębicy wystawę poświęcona Ferdynandowi Antoniemu Ossendowskiemu, obecnie zaś nasze muzeum zaprezentowało wystawę poświęconą dawnym mieszkańcom Dębicy. Gościem honorowym wernisażu był Jego Ekscelencja pan Jerzy Marek Nowakowski Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Rydze, któremu towarzyszyła pani Krystyna Barkowska - ekspert ds. kultury, nauki i mediów Ambasady RP.

Pan Ambasador wyraził zadowolenie, że do wielorakiej formy współpracy polsko-łotewskiej doszły także wątki kulturalne. Liczy także na to, że ta wzajemna wymiana będzie w przyszłości kontynuowana i nadal coraz bardziej rozwijana. W tym samym duchu wypowiadał się pan Aiviras Meiksans - zastępca mera miasta Ludza. Wystawę otworzyli: pani Milana Bule i pan Jacek Dymitrowski - dyrektorzy obydwu placówek. W otwarciu oprócz mieszkańców Ludzy, w tym przedstawicieli tamtejszej Polonii, udział wzięli także uczniowie szkoły z językiem polskim w Rezekne i zaprzyjaźnionej z nimi szkoły z Sianowa, jak również działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej, którzy jako wolontariusze wspomogli przewóz i montaż wystawy. Wszystkim im bardzo serdecznie dziękujemy!

muzyka i śpiew

spiew

Na następny dzień udano się do miejscowości Posiń [Pasiene], gdzie uroczystą Mszą św. odprawioną w języku polskim przez Jego Eminencję księdza biskupa Janisa Bulisa, metropolitę Rezekne w tamtejszym kościele wspólnie zainaugurowano tegoroczne Dni Polskie.

kosciół Pasiene

Tłumaczenia tekstów związanych z wystawą na języki: łotewski i rosyjski dokonano dzięki uprzejmości i pomocy Ambasady RP na Łotwie, za co wyrażamy nasze wielkie podziękowania.

Władzom miasta Ludza i gospodarzom z Krajoznawczego Muzeum dziękujemy za serce i bardzo życzliwe przyjęcie nas w swoim gronie. Zapraszamy za rok do Polski !