Aktualności

SZLACHETNE I NIEZŁOMNE Kobiety w obronie niepodległości, prawdy i honoru. Konferencja z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

SZLACHETNE I NIEZŁOMNE Kobiety w obronie niepodległości, prawdy i honoru. Konferencja z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Konferencja, którą zorganizowaliśmy wspólnie z Miastem Dębica i Miejskim Ośrodkiem Kultury, odbyła się 8 marca, w Domu Kultury „Śnieżka”. Stanowiła historyczną część tegorocznych miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Czytaj całość

HARCERSKA WĘDRÓWKA W PRZESZŁOŚĆ muzealne spotkanie pokoleń

22 lutego to dla skautów i harcerzy na całym świecie dzień wyjątkowy, w którym dla upamiętnienia rocznicy urodzin sir Roberta Baden Powella, twórcy skautingu, i jego żony Olivii Baden Powell – Naczelnej skautki świata, już od 1926 r. obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. Także dębiccy harcerze od wielu lat, w tym dniu pozdrawiają się i spotykają w szerokim gronie, na uroczystych zbiórkach.
Czytaj całość

Uwaga ważne!

Szanowni Państwo
Czytaj całość

09.02.2023 r. czwartek godz. 16:00 Spotkanie autorskie z Damianem Karolem Markowskim

Spotkanie autorskie z Damianem Karolem Markowskim odbędzie się w najbliższy czwartek (9 lutego) w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Historyk, w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przedstawi swoją najnowszą książkę pt. „Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo broni w czasach zagłady”. Spotkanie z Damianem Karolem Markowski będzie prawdziwą gratką dla miłośników historii II wojny światowej i relacji międzyludzkich w tych trudnych czasach.
Czytaj całość

22 stycznia 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

 22 stycznia wspominać będziemy wielki polski zryw niepodległościowy z 1863 r. Choć powstanie wybuchło w zaborze rosyjskim, w istocie było zrywem ogólnonarodowym, w którym licznie wzięli udział także członkowie ruchu spiskowego z Galicji, a wśród nich grupa Dębiczan. Ochotnicy z miasta nad Wisłoką zaciągnęli się do oddziałów mjr Edwarda Dunajewskiego i mjr Jana Popiela- "Chościakiewicza", formowanych w korpusie dowodzonym przez gen. Zygmunta Jordana.
Czytaj całość

Serdecznie zapraszamy na Dzień Babci i Dziadka w Muzeum Regionalnym w Dębicy

 
Czytaj całość

WAŻNE !

Uwaga ważne ! Muzeum Regionalne w Dębicy dn. 06.01.2023 Święto Trzech Króli będzie nieczynne. Zapraszamy od 7 stycznia w godzinach pracy Muzeum. 
Czytaj całość

WAŻNE

31.12.2022  SYLWESTER ORAZ 01.01.2023 NOWY ROK MUZEUM REGIONALNE W DĘBICY BĘDZIE NIECZYNNE. ZAPRASZAMY ZWIEDZAJĄCYCH  OD 03.01.2023 W GODZINACH PRACY MUZEUM. 
Czytaj całość

WAŻNE

1 GRUDNIA W ZWIĄZKU Z OTWARCIEM NOWEJ WYSTAWY PT. „RADIO NOSTALGIA” MUZEUM REGIONALNE W DĘBICY BĘDZIE CZYNNE     W GODZINACH OD 9:00 – 18:00.
Czytaj całość

"Radio Nostalgia. Czar PRL-u"

Muzeum Regionalne w Dębicy serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy "Radio Nostalgia. Czar PRL-u", który będzie miał miejsce w budynku Muzeum w dniu 1 grudnia 2022 r. o godzinie 16. Eksponaty, którymi są radioodbiorniki lampowe polskiej produkcji z lat 1946-1966, pochodzą z kolekcji ks. Ryszarda Piaseckiego, proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Dębicy. Wystawę będzie można oglądać do 16 kwietnia 2023 roku.    
Czytaj całość

16.11.2022 r. Służebniczki Dębickie w przestrzeni społeczno – eklezjalnej . Blaski i cienie

Służebniczki Dębickie w przestrzeni społeczno – eklezjalnej . Blaski i cienie Wspominając 140 rocznicę przybycia Sióstr Służebniczek do Dębicy Zgromadzenie Służebniczek we współpracy z Urzędem Miasta zapraszają na sesję popularno – naukową pt. „Służebniczki Dębickie w przestrzeni społeczno – eklezjalnej. Blaski i Cienie”, którą poprzedzi Msza św. o godz. 8.00 w kościele pw. św. Jadwigi. Następnie w Domu Kultury Śnieżka od godz. 9.00 odbędzie się cykl wykładów poświęconych temu zagadnieniu.
Czytaj całość

Ważne

W dniu 29 września br. (tj. czwartek) Muzeum Regionalne będzie czynne w godzinach od 9:00 do 18:00
Czytaj całość

Spotkanie autorskie z Maciejem Łubieńskim

Muzeum Regionalne w Dębicy zaprasza na spotkanie z panem Maciejem Łubieńskim, autorem książki "Portret rodziny z czasów wielkości. O prymasach, milionerach, zakonnicach, pisarkach i innych przodkach". Niezwykła historia rodziny, która przez wiek odcisnęła również swoje piętno na naszych okolicach. Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań dotyczących historii rodu Łubieńskich. Spotkanie będzie miało miejsce w budynku głównym muzeum przy ulicy Ratuszowej 4 w czwartek 29 września br.
Czytaj całość

SPOTKANIA Z HISTORIĄ SŁUŻEBNICZEK DĘBICKICH

Spotkania z historią – Pamięć która wzmacnia korzenie W roku 140 rocznicy przybycia do Dębicy trzech pierwszych Sióstr Służebniczek z Wielkopolski poznając karty historii, która jest najlepszą nauczycielką życia pragniemy zaprosić na „Lekcje historii”. Spotkania z historią odbywać się będą od września w poniedziałki w Domu Generalnym w Dębicy. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich w zorganizowanych grup z dziećmi, młodzieżą czy dorosłymi.
Czytaj całość

Rocznik Muzeum Regionalnego w Dębicy 2021 TOM VI już dostępny

Uprzejmie informujemy, że od dzisiaj w sekretariacie Muzeum Regionalnego w Dębicy jest do nabycia szósty tom Roczników Muzealnych. Tom ten zawiera następujące artykuły: A. Getler "KER - polska supertechnologia w Dębicy" A. Hosaja "Kauczuk KER z Dębicy w 1938 roku" s. A. Skrzypek SBDNP "Pierwsza kaplica służebniczek w Dębicy fundacji Raczyńskich..." J. Swół, K. Zalewska "Powrót do zbrodni" J. Dymitrowski "Zapomniana tragedia" A. Weryńska-Przybyś "Wnętrze chałupy przełomu XIX/XX w.
Czytaj całość