09.02.2023 r. czwartek godz. 16:00 Spotkanie autorskie z Damianem Karolem Markowskim

Spotkanie autorskie z Damianem Karolem Markowskim odbędzie się w najbliższy czwartek (9 lutego) w Muzeum Regionalnym w Dębicy. Historyk, w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, przedstawi swoją najnowszą książkę pt. „Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo broni w czasach zagłady”.

Spotkanie z Damianem Karolem Markowski będzie prawdziwą gratką dla miłośników historii II wojny światowej i relacji międzyludzkich w tych trudnych czasach.

Pochodzący z Dębicy autor tym razem opowie o swojej najnowszej publikacji pt. „Ostatni dzień Hanaczowa. Polsko-żydowskie braterstwo broni w czasach zagłady”. Przedstawił w niej bohaterskich mieszkańców wsi, którzy ratowali Żydów przed Holokaustem. Dzięki relacji świadków pokazał także polsko-żydowskie braterstwo broni w obronie Hanaczowa, kresowej wsi w powiecie przemyślańskim. W latach 1943-1944 stała się ona schronieniem dla około 3 tys. Polaków i Żydów, ratujących się przed niemieckim terrorem i napaściami ukraińskich nacjonalistów. Byli wśród nich uciekinierzy z Wołynia, gdzie UPA dokonywała krwawych rzezi. Wieś ochraniał miejscowy oddział AK oraz grupa żydowskich partyzantów. 2 maja mieszkańcy wsi padli ofiarą niemieckiej pacyfikacji. Hanaczów przestał istnieć.

Damian Karol Markowski jest autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych. Do tej pory ukazały się m.in.: „Płonące Kresy: operacja Burza na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej”; „Anatomia strachu: sowietyzacja obwodu lwowskiego 1944-1953. Studium zmian polityczno-gospodarczych” – publikacja nagrodzona w III edycji konkursu im. Janusza Kurtyki; „Dwa powstania. Bitwa o Lwów 1918” oraz prezentowaną w ubiegłym roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej „Lwów 1944”. Spotkanie autorskie odbędzie się w najbliższy czwartek o godz. 16:00 w Muzeum Regionalnym w Dębicy.

 

Spotkanie autorskie

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: https://debica.pl/o-polsko-zydowskim-braterstwie-broni-w-muzeum-regionalnym/